QD48T033050-NBB0
DC/DC Converters 75W 5V/3.3V DUAL
product image
QD48T033050-NBB0 Picture
SeekIC No. : 002721813 Detail
QD48T033050-NBB0: DC/DC Converters 75W 5V/3.3V DUAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QD48T033050-NBB0
Mfg:
Power-One
Quick Details
Product : Isolated Input Voltage Range : 36 V to 75 V
Input Voltage (nominal) : 48 V Number of Outputs : 2
Output Voltage (Channel 1) : 3.3 V Output Current (Channel 1) : 15 A
Output Voltage (Channel 2) : 5 V Output Current (Channel 2) : 10 A
Mounting Style : Through Hole Package / Case Size : Quarter Brick
Description
Output Power :
Product : Isolated
Input Voltage (nominal) : 48 V
Number of Outputs : 2
Input Voltage Range : 36 V to 75 V
Output Voltage (Channel 1) : 3.3 V
Output Current (Channel 1) : 15 A
Package / Case Size : Quarter Brick
Output Voltage (Channel 2) : 5 V
Mounting Style : Through Hole
Output Current (Channel 2) : 10 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationQD48T033050-NBB0
VendorPower-One
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output5.0VDC, 3.3VDC
Power (Watts)75W
Number of Outputs2
1st Output5 VDC @ 15A
2nd Output3.3 VDC @ 15A