QES050ZE-A
CONV DC-DC 48V IN 3.3V OUT 50W
product image
QES050ZE-A Picture
SeekIC No. : 003804075 Detail
QES050ZE-A: CONV DC-DC 48V IN 3.3V OUT 50W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QES050ZE-A
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: QES Manufacturer: Power-One
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Conversion Rate : 70 MSPs Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V Voltage - Output 1: 3.3V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 15A Power (Watts) - Manufacture Series: 50W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Voltage - Output 1: 3.3V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Efficiency: 86%
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Voltage - Input (Min): 36V
Current - Output (Max): 15A
Voltage - Input (Max): 75V
Package / Case: 8-DIP Module, 1/4 Brick
Power (Watts) - Manufacture Series: 50W
Manufacturer: Power-One
Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Series: QES
Parameters:
Technical/Catalog InformationQES050ZE-A
VendorPower-One
CategoryPower Supplies
Voltage - Input48V
Output3.3V
Power (Watts)50W
Number of Outputs1
1st Output3.3 VDC @ 15A