QHS40ZD-NT
CONV DC-DC 48V IN 2.5V OUT 100W
product image
QHS40ZD-NT Picture
SeekIC No. : 003654843 Detail
QHS40ZD-NT: CONV DC-DC 48V IN 2.5V OUT 100W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QHS40ZD-NT
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: QHS Manufacturer: Power-One
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 36V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 2.5V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 40A
Power (Watts) - Manufacture Series: 100W Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Features: - Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 8-DIP Module Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Packaging : Tray Packaging: Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tray
Voltage - Output 1: 2.5V
Efficiency: 88%
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V
Power (Watts) - Manufacture Series: 100W
Current - Output (Max): 40A
Package / Case: 8-DIP Module
Manufacturer: Power-One
Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Series: QHS
Parameters:
Technical/Catalog InformationQHS40ZD-NT
VendorPower-One
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output2.5V
Power (Watts)100W
Number of Outputs1
1st Output2.5 VDC @ 40A