QHS40-025-NHCRC
DC/DC Converters 48Vin 2.5Vout 40A neg logic pin 0.2in
product image
QHS40-025-NHCRC Picture
SeekIC No. : 002740597 Detail
QHS40-025-NHCRC: DC/DC Converters 48Vin 2.5Vout 40A neg logic pin 0.2in
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QHS40-025-NHCRC
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Qty
  • 0~38
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 101 W
Input Voltage Range : 36 V to 75 V Number of Outputs : 1
Output Voltage (Channel 1) : 2.475 V to 2.525 V Output Current (Channel 1) : 0.5 A to 40 A
Description
Input Voltage (nominal) :
Mounting Style :
Package / Case Size :
Number of Outputs : 1
Product : Isolated
Input Voltage Range : 36 V to 75 V
Output Power : 101 W
Output Voltage (Channel 1) : 2.475 V to 2.525 V
Output Current (Channel 1) : 0.5 A to 40 A