QHW075A1-Q
CONVERTER DC/DC 5V 75W OUT
product image
QHW075A1-Q Picture
SeekIC No. : 003654822 Detail
QHW075A1-Q: CONVERTER DC/DC 5V 75W OUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QHW075A1-Q
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: QHW Manufacturer: GE Energy
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 36V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 5V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - SNR : 74.5 dB
Current - Output (Max): 15A Power (Watts) - Manufacture Series: 75W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: With Remote On/Off
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-DIP Module
Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Voltage - Input (Min): 36V
Current - Output (Max): 15A
Voltage - Input (Max): 75V
Power (Watts) - Manufacture Series: 75W
Features: With Remote On/Off
Manufacturer: GE Energy
Package / Case: 8-DIP Module
Efficiency: 88.5%
Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Series: QHW
Parameters:
Technical/Catalog InformationQHW075A1-Q
VendorLineage Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output5V
Power (Watts)75W
Number of Outputs1
1st Output5 VDC @ 15A