QHW075Y1
CONVERTER DC/DC 1.8V 27W OUT
product image
QHW075Y1 Picture
SeekIC No. : 003654778 Detail
QHW075Y1: CONVERTER DC/DC 1.8V 27W OUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QHW075Y1
Series: QHW Manufacturer: GE Energy
Number of DAC Outputs : 2 Type: Isolated
Number of Outputs: 1 Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V Voltage - Output 1: 1.8V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 15A Power (Watts) - Manufacture Series: 27W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: With Remote On/Off
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-DIP Module
Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 82%
Packaging: Bulk
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Voltage - Input (Min): 36V
Current - Output (Max): 15A
Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 1.8V
Features: With Remote On/Off
Manufacturer: GE Energy
Power (Watts) - Manufacture Series: 27W
Package / Case: 8-DIP Module
Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Series: QHW
Parameters:
Technical/Catalog InformationQHW075Y1
VendorLineage Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output1.8V
Power (Watts)27W
Number of Outputs1
1st Output1.8 VDC @ 15A