QM1000HA-24B
Features: • IC Collector current ...................... 1000A• VCEX Collector-emitter voltage ......... 1200V• hFE DC current gain............................. 750• Insulated Type• UL RecognizedApplicationAC motor controllers, UPS, CVCF, DC motor controllers, NC equip...
product image
QM1000HA-24B Picture
SeekIC No. : 004468189 Detail
QM1000HA-24B: Features: • IC Collector current ...................... 1000A• VCEX Collector-emitter voltage ......... 1200V• hFE DC current gain............................. 750• Insulated...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QM1000HA-24B
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• IC         Collector current ...................... 1000A
• VCEX    Collector-emitter voltage ......... 1200V
• hFE      DC current gain............................. 750
• Insulated Type
• UL Recognized
Application
AC motor controllers, UPS, CVCF, DC motor controllers, NC equipment, Welders
Specifications
Symbol Item Conditions Ratings UnitV
VCEX (SUS) Collector-Base Voltage IC=1A, VEB=2V 1200 V
VCEX Collector-Emitter Voltage
VBE=2V
1200 V
VCBO
Collector-base voltage
Emitter open 1200 V
VEBO
Emitter-Base Voltage
Collector open 7 V
IC
Collector Current DC 1000 A
-IC
Collector reverse current
DC (forward diode current) 1000 A
PC
Collector dissipation TC=25°C 7000 W
IB
Base Current
DC 50 A
ICSM Surge collector reverse current
(forward diode current)
Peak value of one cycle of 60Hz (half wave) 10000 A
Tj
Junction Temperature -40~+150
Tstg Storage Temperature -40~+125
VISO Isolation Voltage Charged part to case, AC for 1 minute 2500 V