QM100V-40
DC VOLTMETER 4-40 VDC
product image
QM100V-40 Picture
SeekIC No. : 003472475 Detail
QM100V-40: DC VOLTMETER 4-40 VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QM100V-40
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Series: Quick Mount Manufacturer: Martel Electronics
Type: Voltmeter Measuring Range: 4 ~ 40VDC
Display Style: Black Characters, Grey Background Display Type: LCD
Operating Supply Voltage : 36 V Display Face Size: 1.71" L x 0.84" W (43.5 x 21.4mm)
Display Digits: 3.5 Display Digits - Height: 0.500" (12.70mm)
Backlight: Without Mounting Type: Panel Mount
Termination: Wire Leads
Description
Type: Voltmeter
Display Style: Black Characters, Grey Background
Display Type: LCD
Display Digits: 3.5
Backlight: Without
Mounting Type: Panel Mount
Display Digits - Height: 0.500" (12.70mm)
Termination: Wire Leads
Manufacturer: Martel Electronics
Series: Quick Mount
Measuring Range: 4 ~ 40VDC
Display Face Size: 1.71" L x 0.84" W (43.5 x 21.4mm)
Voltage - Supply: 3 ~ 50VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationQM100V-40
VendorMartel Electronics
CategoryIndustrial Controls, Meters
BacklightWithout
Display Digits3.5
Display TypeLCD
Measuring Range4 ~ 40VDC
Mounting TypePanel Mount
Voltage - Supply3 ~ 50VDC