QM10HB-2H
Features: • ICCollector current .......................... 10A• VCEXCollector-emitter voltage ......... 1000V• hFE DC current gain................................. 5• Insulated Type• UL RecognizedApplicationBase driver for High voltage transistor modulesSpecifications...
product image
QM10HB-2H Picture
SeekIC No. : 004468206 Detail
QM10HB-2H: Features: • ICCollector current .......................... 10A• VCEXCollector-emitter voltage ......... 1000V• hFE DC current gain................................. 5• Insulat...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QM10HB-2H
Features:
• IC       Collector current .......................... 10A
• VCEX  Collector-emitter voltage ......... 1000V
• hFE    DC current gain................................. 5
Application
Base driver for High voltage transistor modules
Specifications
Symbol Item Conditions Ratings UnitV
VCEX (SUS) Collector-Base Voltage IC=1A, VEB=2V 1000 V
VCEX Collector-Emitter Voltage
VBE=2V
1000 V
VCBO
Collector-base voltage
Emitter open 1000 V
VEBO
Emitter-Base Voltage
Collector open 7 V
IC
Collector Current DC 10 A
PC
Collector dissipation TC=25°C 100 W
IB
Base Current
DC 2 A
Tj
Junction Temperature -40~+150
Tstg Storage Temperature -40~+125
VISO Isolation Voltage Charged part to case, AC for 1 minute 2500 V