QM150DY-HB
DescriptionThe QM150DY-HB is one member of the QM150 family which designed as the high power switching use non-insulated type that can be used in AC motor controllers, UPS, CVCF, Inverters, DC motor controllers, NC equipment, welders. Features of the QM150DY-HB are:(1)collector current:150 A;(2)co...
product image
QM150DY-HB Picture
SeekIC No. : 004468214 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QM150DY-HB
Description
The QM150DY-HB is one member of the QM150 family which designed as the high power switching use non-insulated type that can be used in AC motor controllers, UPS, CVCF, Inverters, DC motor controllers, NC equipment, welders. Features of the QM150DY-HB  are:(1)collector current:150 A;(2)collector-emitter voltage:600 V;(3)DC current gain:750;(4)non-insulated type.
The absolute maximum ratings (Tj=25°C, unless otherwise noted) of the QM150DY-HB can be summarized as:(1)collector-emitter voltage (Ic=1A, VEB=2V): 600 V;(2)collector-emitter voltage (VEB=2V):600 V;(3)collector-base voltage (emitter open):600 V;(4)emitter-base voltage (collector open):7 V;(5)collector current:150 A;(6)collector reverse current:150 A;(7)collector dissipation TC=25°C:690 W;(8)base current:9 A;(9)junction temperature:-40°C to +150°C;(10)storage temperature:-40°C to +125°C;(11)weight:420 g. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the QM150DY-HB, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.