QM20TG-9B
Features: • IC Collector current .......................... 20A• VCEXCollector-emitter voltage ........... 500V• hFE DC current gain............................. 250• Insulated TypeApplicationAir conditioner, Small to medium size invertersSpecifications Symbol Item C...
product image
QM20TG-9B Picture
SeekIC No. : 004468241 Detail
QM20TG-9B: Features: • IC Collector current .......................... 20A• VCEXCollector-emitter voltage ........... 500V• hFE DC current gain............................. 250• Insulat...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QM20TG-9B
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• IC       Collector current .......................... 20A
• VCEX  Collector-emitter voltage ........... 500V
• hFE    DC current gain............................. 250
• Insulated Type
Application
Air conditioner, Small to medium size inverters
Specifications
Symbol Item Conditions Ratings UnitV
VCEX (SUS) Collector-Base Voltage IC=1A, VEB=2V 450 V
VCEX Collector-Emitter Voltage
VBE=2V
500 V
VCBO
Collector-base voltage
Emitter open 500 V
VEBO
Emitter-Base Voltage
Collector open 7 V
IC
Collector Current DC 20 A
-IC
Collector reverse current
DC (forward diode current) 20 A
PC
Collector dissipation TC=25°C 100 W
IB
Base Current
DC 1 A
ICSM Surge collector reverse current
(forward diode current)
Peak value of one cycle of 60Hz (half wave) 200 A
Tj
Junction Temperature -40~+150
Tstg Storage Temperature -40~+125
VISO Isolation Voltage Charged part to case, AC for 1 minute 2500 V