QM30HY-2H
Features: • IC Collector current .......................... 30A• VCEX Collector-emitter voltage ......... 1000V• hFE DC current gain............................... 75• Insulated Type• UL RecognizedApplicationInverters, Servo drives, UPS, DC motor controllers, NC equip...
product image
QM30HY-2H Picture
SeekIC No. : 004468264 Detail
QM30HY-2H: Features: • IC Collector current .......................... 30A• VCEX Collector-emitter voltage ......... 1000V• hFE DC current gain............................... 75• Insula...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QM30HY-2H
Features:
• IC      Collector current .......................... 30A
• VCEX  Collector-emitter voltage ......... 1000V
• hFE    DC current gain............................... 75
Application
Inverters, Servo drives, UPS, DC motor controllers, NC equipment
Specifications
Symbol Item Conditions Ratings UnitV
VCEX (SUS) Collector-Base Voltage IC=1A, VEB=2V 1000 V
VCEX Collector-Emitter Voltage
VBE=2V
1000 V
VCBO
Collector-base voltage
Emitter open 1000 V
VEBO
Emitter-Base Voltage
Collector open 7 V
IC
Collector Current DC 30 A
-IC
Collector reverse current
DC (forward diode current) 30 A
PC
Collector dissipation TC=25°C 310 W
IB
Base Current
DC 2 A
ICSM Surge collector reverse current
(forward diode current)
Peak value of one cycle of 60Hz (half wave) 300 A
Tstg Storage Temperature -40~+125
VISO Isolation Voltage Charged part to case, AC for 1 minute 2500 V