QM800HA-2HB
Features: • IC Collector current ........................ 800A• VCEX Collector-emitter voltage ......... 1000V• hFE DC current gain............................. 750• Insulated Type• UL RecognizedApplicationAC motor controllers, UPS, CVCF, DC motor controllers, NC equi...
product image
QM800HA-2HB Picture
SeekIC No. : 004468316 Detail
QM800HA-2HB: Features: • IC Collector current ........................ 800A• VCEX Collector-emitter voltage ......... 1000V• hFE DC current gain............................. 750• Insulate...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QM800HA-2HB
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• IC Collector current ........................ 800A
• VCEX Collector-emitter voltage ......... 1000V
• hFE DC current gain............................. 750
• Insulated Type
• UL Recognized
Application
AC motor controllers, UPS, CVCF, DC motor controllers, NC equipment, Welders
Specifications
Symbol Parameter Conditions Ratings Unit
VCEX (SUS) Collector-emitter voltage IC=1A, VEB=2V 1000 V
VCEX Collector-emitter voltage
VEB=2V 1000 V
VCBO Collector-base voltage Emitter open 1000 V
VEBO Emitter-base voltage
Collector open 7 V
IC Collector current DC 800 A
IC Collector reverse current
DC (forward diode current) 800 A
PC Collector dissipation
TC=25°C 5300 W
IB Base current DC 40 A
ICSM
Surge collector reverse current
(forward diode current)
Peak value of one cycle of 60Hz (half wave) 8000 A
Tj Junction temperature
  40~+150 °C
Tstg Storage temperature   40~+125 °C
Viso Isolation voltage Charged part to case, AC for 1 minute 2500 V