QM80DY-3H
Features: • IC Collector current .......................... 80A• VCEX Collector-emitter voltage ......... 1400V• hFE DC current gain............................. 100• Insulated Type• UL RecognizedApplicationInverters, Servo drives, DC motor controllers, NC equipment, ...
product image
QM80DY-3H Picture
SeekIC No. : 004468317 Detail
QM80DY-3H: Features: • IC Collector current .......................... 80A• VCEX Collector-emitter voltage ......... 1400V• hFE DC current gain............................. 100• Insulat...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QM80DY-3H
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• IC Collector current .......................... 80A
• VCEX Collector-emitter voltage ......... 1400V
• hFE DC current gain............................. 100
• Insulated Type
• UL Recognized
Application
Inverters, Servo drives, DC motor controllers, NC equipment, Welders
Specifications
Symbol Parameter Conditions Ratings Unit
VCEX (SUS) Collector-emitter voltage IC=1A, VEB=2V 1400 V
VCEX Collector-emitter voltage
VEB=2V 1400 V
VCBO Collector-base voltage Emitter open 1400 V
VEBO Emitter-base voltage
Collector open 7 V
IC Collector current DC 80 A
IC Collector reverse current
DC (forward diode current) 80 A
PC Collector dissipation
TC=25°C 800 W
IB Base current DC 8 A
ICSM
Surge collector reverse current
(forward diode current)
Peak value of one cycle of 60Hz (half wave) 800 A
Tj Junction temperature
  40~+150 °C
Tstg Storage temperature   40~+125 °C
Viso Isolation voltage Charged part to case, AC for 1 minute 2500 V