QPW050A0F1
CONVERTR DC/DC 3.3V 165W OUT T/H
product image
QPW050A0F1 Picture
SeekIC No. : 003683418 Detail
QPW050A0F1: CONVERTR DC/DC 3.3V 165W OUT T/H
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QPW050A0F1
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: QPW050 Manufacturer: GE Energy
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 36V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 3.3V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 50A
Power (Watts) - Manufacture Series: 165W Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Features: With Remote On/Off Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 10-DIP Module Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.42" H (57.9mm x 36.8mm x 10.7mm)
Packaging : Reel Packaging: Bulk
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Voltage - Output 1: 3.3V
Package / Case: 10-DIP Module
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Efficiency: 93%
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V
Current - Output (Max): 50A
Features: With Remote On/Off
Manufacturer: GE Energy
Power (Watts) - Manufacture Series: 165W
Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.42" H (57.9mm x 36.8mm x 10.7mm)
Series: QPW050
Parameters:
Technical/Catalog InformationQPW050A0F1
VendorLineage Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output3.3V
Power (Watts)165W
Number of Outputs1
1st Output3.3 VDC @ 50A