QRC1220T30
DIODE MOD FST DUAL CC 1200V 99A
product image
QRC1220T30 Picture
SeekIC No. : 004129738 Detail
QRC1220T30: DIODE MOD FST DUAL CC 1200V 99A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QRC1220T30
  • Qty
  • 0~3
Quick Details
Series: - Manufacturer: Powerex Inc
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 3.5V @ 200A Maximum Clock Frequency : 33 MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr: 1mA @ 1200V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 99A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200V (1.2kV) Reverse Recovery Time (trr): 250ns
Diode Type: Standard Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module Supplier Device Package: Module
Description
Series: -
Diode Type: Standard
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200V (1.2kV)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Packaging: Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr: 1mA @ 1200V
Manufacturer: Powerex Inc
Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Reverse Recovery Time (trr): 250ns
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 3.5V @ 200A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 99A
Parameters:
Technical/Catalog InformationQRC1220T30
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)