QW020A0G71-H
CONVERTER DC/DC 2.5V 50W OUT T/H
product image
QW020A0G71-H Picture
SeekIC No. : 003793893 Detail
QW020A0G71-H: CONVERTER DC/DC 2.5V 50W OUT T/H
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QW020A0G71-H
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: QW020 Manufacturer: GE Energy
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 36V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 2.5V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 20A
Power (Watts) - Manufacture Series: 50W Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Features: With Remote On/Off Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 8-DIP Module Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.34" H (57.9mm x 36.8mm x 8.6mm)
Package / Case : LQFP-48 Packaging: Bulk
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Voltage - Output 1: 2.5V
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Voltage - Input (Min): 36V
Efficiency: 89%
Voltage - Input (Max): 75V
Power (Watts) - Manufacture Series: 50W
Current - Output (Max): 20A
Features: With Remote On/Off
Manufacturer: GE Energy
Package / Case: 8-DIP Module
Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.34" H (57.9mm x 36.8mm x 8.6mm)
Series: QW020
Parameters:
Technical/Catalog InformationQW020A0G71-H
VendorLineage Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output2.5V
Power (Watts)50W
Number of Outputs1
1st Output2.5 VDC @ 20A