QYX1H473JTP
CAP FILM 0.047UF 50VDC RADIAL
product image
QYX1H473JTP Picture
SeekIC No. : 002969470 Detail
QYX1H473JTP: CAP FILM 0.047UF 50VDC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QYX1H473JTP
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: YX Manufacturer: Nichicon
Capacitance: 0.047µF Voltage Rating - AC: -
Voltage Rating - DC: 50V Dielectric Material: Polyester
Tolerance: ±5% ESR (Equivalent Series Resistance): -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial Size / Dimension: 0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Mounting Style : Stud Height - Seated (Max): 0.433" (11.00mm)
Termination: PC Pins Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Features: General Purpose Applications: -
Description
Voltage Rating - AC: -
Voltage Rating - DC: 50V
Dielectric Material: Polyester
Tolerance: ±5%
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial
Termination: PC Pins
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Features: General Purpose
Applications: -
Capacitance: 0.047µF
Height - Seated (Max): 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Packaging: Bulk
Series: YX
Manufacturer: Nichicon
Size / Dimension: 0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationQYX1H473JTP
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance0.047F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
PackagingBulk
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Lead Spacing0.197" (5.00mm)