QZX363C6V8-7-F
Zener Diodes 200MW 6.8V
product image
QZX363C6V8-7-F Picture
SeekIC No. : 00276455 Detail
QZX363C6V8-7-F: Zener Diodes 200MW 6.8V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QZX363C6V8-7-F
Mfg:
Diodes Inc.
Quick Details
Zener Voltage : 6.8 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : 2.85 mV/deg C Zener Current : 5 mA
Power Dissipation : 200 mW Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA
Maximum Zener Impedance : 15 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-363
Packaging : Reel
Description
Zener Voltage : 6.8 V
Voltage Tolerance : 5 %
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 15 Ohms
Power Dissipation : 200 mW
Zener Current : 5 mA
Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA
Package / Case : SOT-363
Voltage Temperature Coefficient : 2.85 mV/deg C
Parameters:
Technical/Catalog InformationQZX363C6V8-7-F
VendorDiodes Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Zener - Dual
Voltage - Rated 6.8V
Power (Watts)200mW
Package / CaseSOT-363
PackagingTape & Reel (TR)
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names QZX363C6V8 7 F