Wire - Single Conductor 30AWG REPLACMNT ROLL FOR WD-30-W
R-30W-0050: Wire - Single Conductor 30AWG REPLACMNT ROLL FOR WD-30-W
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Wire Size (AWG) : | 30 | Length : | 50 ft |
| Stranding : | Solid | Maximum Temperature : | + 105 C |
| Jacket Color : | White |
| Technical/Catalog Information | R-30W-0050 |
| Vendor | OK Industries/Div of Jonard Ind Corp |
| Category | Cables, Wires |
| Color | White |
| Conductor Diameter | 0.010" (0.25mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.019" (0.50mm) |
| Jacket (Insulation) Material | Kynar |
| Length | 50' (15.24m) |
| Quantity | 1 |
| Wire Gauge | 30 AWG |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | R 30W 0050 R30W0050 K231 ND K231ND K231 |