Wire - Single Conductor 30AWG REPLACMNT ROLL FOR WD-30-Y
R-30Y-0050: Wire - Single Conductor 30AWG REPLACMNT ROLL FOR WD-30-Y
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Wire Size (AWG) : | 30 | Length : | 50 ft |
| Stranding : | Solid | Maximum Temperature : | + 105 C |
| Jacket Color : | Yellow |
| Technical/Catalog Information | R-30Y-0050 |
| Vendor | OK Industries/Div of Jonard Ind Corp |
| Category | Cables, Wires |
| Color | Yellow |
| Conductor Diameter | 0.010" (0.25mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.019" (0.50mm) |
| Jacket (Insulation) Material | Kynar |
| Length | 50' (15.24m) |
| Quantity | 1 |
| Wire Gauge | 30 AWG |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R 30Y 0050 R30Y0050 K230 ND K230ND K230 |