Standard LED - Through Hole Green 526nm 1000 mcd
R20GRN-F-0160: Standard LED - Through Hole Green 526nm 1000 mcd
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Illumination Color : | Green | Wavelength/Color Temperature : | 526 nm |
| Viewing Angle : | 160 deg | LED Size : | 7.62 mm x 7.62 mm |
| Packaging : | Bulk |
| Technical/Catalog Information | R20GRN-F-0160 |
| Vendor | Bivar Inc |
| Category | Optoelectronics |
| Color | Green |
| Lens Style/Size | Square with Flat Top |
| Millicandela Rating | 1000mcd |
| Voltage - Forward (Vf) Typ | 3.4V |
| Wavelength - Dominant | 526nm |
| Wavelength - Peak | 526nm |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 160° |
| Lens Type | Clear |
| Luminous Flux | 5.19 lm |
| Package / Case | 4-DIP |
| Mounting Type | Through Hole |
| Packaging | Tube |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R20GRN F 0160 R20GRNF0160 492 1165 ND 4921165ND 492-1165 |