CONN RING TERM 4 AWG 3/8 STUD
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Manufacturer: | JST Sales America Inc | ||
| Terminal Type: | Flat Sided | Stud/Tab Size: | 3/8 Stud | ||
| Thickness: | 0.071" (1.80mm) | Width - Outer Edges: | 0.650" (16.50mm) | ||
| Gate Trigger Current (Igt) : | 25 mA, 50 mA | Length - Overall: | 1.445" (36.70mm) | ||
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) | Termination: | Crimp | ||
| Wire Gauge: | 4 AWG | Insulation: | Non-Insulated | ||
| Features: | Brazed Seam | Color: | - |
| Technical/Catalog Information | R22-10 |
| Vendor | JST Sales America Inc |
| Category | Connectors |
| Color | - |
| Features | Brazed Seam |
| Gauge/AWG | 4 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Length - Overall | 1.445" (36.70mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Packaging | Bulk |
| Stud/Tab Size | 3/8 Stud |
| Terminal Type | Flat Sided |
| Termination Style | Crimp |
| Thickness | 0.071" (1.80mm) |
| Width - Outer Edges | 0.650" (16.50mm) |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R22 10 R2210 |