Rocker Switches & Paddle Switches DPST-NO 20A 125V Off-Mom
R2401C2NBB: Rocker Switches & Paddle Switches DPST-NO 20A 125V Off-Mom
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $53.45 - 60.98 / Piece
Enclosures, Boxes, & Cases 3.5 x 5.1 x 2.7 Light Gray
US $68.23 - 77.32 / Piece
Enclosures, Boxes, & Cases 4.3 x 7.1 x 2.7 Light Gray
US $1.12 - 1.12 / Piece
Rocker Switches & Paddle Switches DPST-NO 20A 125V Off-Mom Neon Orange
| Current Rating : | 20 A | Voltage Rating AC : | 250 V |
| Illumination : | Not Illuminated |
| Technical/Catalog Information | R2401C2NBB |
| Vendor | APEM Components |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | DPST-NO |
| Switch Function | Off-Mom |
| Contact Rating @ Voltage | 20A @ 125VAC |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Termination Style | Quick Connect - .250" (6.3mm) |
| Panel Cutout Dimensions | 30.00mm x 22.00mm |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R2401C2NBB R2401C2NBB 679 1164 ND 6791164ND 679-1164 |