Wire - Single Conductor 26AWG KYNAR INSUL 100' SPOOL BLUE
R26B-0100: Wire - Single Conductor 26AWG KYNAR INSUL 100' SPOOL BLUE
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $9.54 - 9.54 / Piece
Wire - Single Conductor 26AWG KYNAR INSUL 100' SPOOL BLACK
| Wire Size (AWG) : | 26 | Length : | 100 ft | ||
| Stranding : | Solid | Maximum Temperature : | + 105 C | ||
| Jacket Color : | Blue | Series : | R26 |
| Technical/Catalog Information | R26B-0100 |
| Vendor | OK Industries/Div of Jonard Ind Corp |
| Category | Cables, Wires |
| Color | Blue |
| Conductor Diameter | 0.016" (0.40mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.027" (0.69mm) |
| Jacket (Insulation) Material | Kynar |
| Length | 100' (30.5m) |
| Quantity | 1 |
| Wire Gauge | 26 AWG |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R26B 0100 R26B0100 K327 ND K327ND K327 |