Fans & Blowers 320CFM 115VAC 60Hz 80W 70dBA
R2E175-AC79-22: Fans & Blowers 320CFM 115VAC 60Hz 80W 70dBA
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $96.74 - 120.87 / Piece
Fans & Blowers AC BACKWARD-CURVED MOTORIZED IMPELLER
US $68.32 - 85.37 / Piece
Fans & Blowers AC BACKWARD-CURVED MOTORIZED IMPELLER
US $122.89 - 153.55 / Piece
Fans & Blowers AC BACKWARD-CURVED MOTORIZED IMPELLER
| Product : | Impellers | Current Type : | AC | ||
| Supply Voltage : | 115 V | Airflow : | 320 CFM | ||
| Bearing Type : | Ball | Noise : | 70 dBA | ||
| Power Rating : | 80 W | Frame Dimensions (mm) : | 175 mm x 175 mm | ||
| Termination Style : | Leads | Series : | R2E175 |
| Technical/Catalog Information | R2E175-AC79-22 |
| Vendor | ebm-papst Inc. |
| Category | Fans |
| Fan Type | Motorized Impeller |
| Fan Size | 175 dia x 47 mm |
| Input Voltage Typical | 115 VAC |
| Feature(s) | 2 Wire Leads |
| Flow | 320.000 ft3/min [Typ] |
| Noise | 70.0 dB A [Typ] |
| Power | 80.00 W [Typ] |
| Bearing Type | Ball-Bearing |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R2E175 AC79 22 R2E175AC7922 |