SWITCH ROCKER SPST 20A 125V
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | R4 | Manufacturer: | E-Switch | ||
| Data Rate : | 3000 Mbps | Circuit: | SPST | ||
| Switch Function: | On-Off | Current Rating: | 20A (AC) | ||
| Voltage Rating - AC: | 125V | Voltage Rating - DC: | - | ||
| Actuator Style: | Concave (Curved) - Illuminated | Color - Actuator/Cap: | Red | ||
| Actuator Marking: | No Marking | Illumination Type, Color: | Neon, Red | ||
| Illumination Voltage (Nominal): | 125 VAC | Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In | ||
| Termination Style: | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) | Ingress Protection: | - | ||
| Features: | - | Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 30.10mm x 11.10mm |
| Technical/Catalog Information | R4BWHTREDEF1 |
| Vendor | E-Switch |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | SPST |
| Switch Function | On-Off |
| Contact Rating @ Voltage | 20A @ 125VAC |
| Illumination | Illuminated |
| Illumination Type, Color | Neon, Red |
| Illumination Voltage | 125 VAC |
| Termination Style | Quick Connect - .250" (6.3mm) |
| Panel Cutout Dimensions | 30.10mm x 11.10mm |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R4BWHTREDEF1 R4BWHTREDEF1 R4 B WHT RED E F1 ND R4BWHTREDEF1ND R4-B-WHT-RED-E-F1 |