Fans & Blowers 115V 965 CFM 10 F RDL LD
R4E280-AD12-15: Fans & Blowers 115V 965 CFM 10 F RDL LD
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $39.71 - 49.61 / Piece
Fans & Blowers AC BACKWARD-CURVED MOTORIZED IMPELLER
| Product : | Impellers | Current Type : | AC |
| Series : | R4E280 |
| Technical/Catalog Information | R4E280-AD12-15 |
| Vendor | EBM-Papst Industries Inc |
| Category | Fans |
| Air Flow | 991.8 CFM (28.08m³/min) |
| Bearing Type | Ball |
| Fan Type | Motorized Impellers |
| Noise | 67 dB(A) |
| Power (Watts) | 105W |
| Size / Dimension | Round - 280mm Dia x 125mm W |
| Static Pressure | - |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Voltage Rating | 115VAC |
| RPM | - |
| Weight | 6.2 lbs (2.81kg) |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R4E280 AD12 15 R4E280AD1215 |