IC R8C/22 MCU FLASH 48LQFP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | R5F21227KFP#U0 |
| Vendor | Renesas Technology America |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Program Memory Size | 48KB (48K x 8) |
| RAM Size | 2.5Kx 8 |
| Number of I /O | 41 |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Speed | 16MHz |
| Controller Series | M16C/R8C/Tiny/22 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Tray |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| Core Processor | R8C |
| Data Converters | A/D 12x10b |
| Core Size | 16-Bit |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Connectivity | CAN, I²C, LIN, SIO, SSU, UART/USART |
| Peripherals | POR, Voltage Detect, WDT |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R5F21227KFP#U0 R5F21227KFP#U0 |