Rocker Switches & Paddle Switches ROCKER
R5GBLKBLKAF0: Rocker Switches & Paddle Switches ROCKER
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $1.32 - 1.32 / Piece
Rocker Switches & Paddle Switches DPDT (ON)-OFF-(ON) R5 SERIES
| Actuator : | Rocker |
| Technical/Catalog Information | R5GBLKBLKAF0 |
| Vendor | E-Switch |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | DPDT |
| Switch Function | Mom-Off-Mom |
| Contact Rating @ Voltage | 15A @ 125VAC |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Termination Style | Quick Connect - .250" (6.3mm) |
| Panel Cutout Dimensions | 30.00mm x 22.20mm |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R5GBLKBLKAF0 R5GBLKBLKAF0 |