Rocker Switches & Paddle Switches DPDT (ON)-OFF-(ON) R5 SERIES
R5GBLKBLKHF0: Rocker Switches & Paddle Switches DPDT (ON)-OFF-(ON) R5 SERIES
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Contact Form : | DPDT | Switch Function : | (ON) - OFF - (ON) | ||
| Current Rating : | 15 A | Voltage Rating AC : | 250 V | ||
| Termination Style : | Solder | Actuator : | Rocker | ||
| Color : | Black | Mounting Style : | Panel | ||
| Contact Plating : | Silver | Illumination : | Not Illuminated |
| Technical/Catalog Information | R5GBLKBLKHF0 |
| Vendor | E-Switch |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | DPDT |
| Switch Function | Mom-Off-Mom |
| Contact Rating @ Voltage | 15A @ 125VAC |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Termination Style | Quick Connect - .250" (6.3mm) |
| Panel Cutout Dimensions | 30.00mm x 22.20mm |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R5GBLKBLKHF0 R5GBLKBLKHF0 |