R6100230XXYZ
RECTIFIER 200V 300A DO-9
product image
R6100230XXYZ Picture
SeekIC No. : 003427514 Detail
R6100230XXYZ: RECTIFIER 200V 300A DO-9
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
R6100230XXYZ
  • Qty
  • 0~8
Quick Details
Series: - Manufacturer: Powerex Inc
Diode Type: Standard Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 200V
Current - Average Rectified (Io): 300A Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.4V @ 800A Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): 13µs Drain Current (Idss at Vgs=0) : 10 mA to 18 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50mA @ 200V Capacitance @ Vr, F: -
Diode Configuration: -
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 200V
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type: Chassis, Stud Mount
Current - Average Rectified (Io): 300A
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50mA @ 200V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.4V @ 800A
Reverse Recovery Time (trr): 13µs
Parameters:
Technical/Catalog InformationR6100230XXYZ
Diode Type Standard
Reverse Recovery Time (trr)13s