R6100425XXYZ
RECTIFIER 400V 250A DO-9
product image
R6100425XXYZ Picture
SeekIC No. : 003427515 Detail
R6100425XXYZ: RECTIFIER 400V 250A DO-9
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
R6100425XXYZ
  • Qty
  • 0~8
Quick Details
Series: - Manufacturer: Powerex Inc
Diode Type: Standard Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V
Current - Average Rectified (Io): 250A Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5V @ 800A Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Drain Current (Idss at Vgs=0) : 10 mA to 18 mA Reverse Recovery Time (trr): 11µs
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50mA @ 400V Capacitance @ Vr, F: -
Diode Configuration: -
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F: -
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Average Rectified (Io): 250A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5V @ 800A
Reverse Recovery Time (trr): 11µs
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50mA @ 400V
Parameters:
Technical/Catalog InformationR6100425XXYZ
Diode Type Standard
Reverse Recovery Time (trr)11s