R6101025XXYZ
RECTIFIER 1000V 250A DO-9
product image
R6101025XXYZ Picture
SeekIC No. : 003427521 Detail
R6101025XXYZ: RECTIFIER 1000V 250A DO-9
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
R6101025XXYZ
  • Qty
  • 0~7
Quick Details
Series: - Manufacturer: Powerex Inc
Diode Type: Standard Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io): 250A Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5V @ 800A Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): 11µs Drain Current (Idss at Vgs=0) : 10 mA to 18 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50mA @ 1000V Capacitance @ Vr, F: -
Diode Configuration: - Mounting Type: Chassis, Stud Mount
Package / Case: DO-205AB, DO-9, Stud Supplier Device Package: DO-205AB, DO-9
Description
Series: -
Diode Type: Standard
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Diode Configuration: -
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1000V (1kV)
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F: -
Packaging: Bulk
Mounting Type: Chassis, Stud Mount
Package / Case: DO-205AB, DO-9, Stud
Supplier Device Package: DO-205AB, DO-9
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Average Rectified (Io): 250A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5V @ 800A
Reverse Recovery Time (trr): 11µs
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50mA @ 1000V
Parameters:
Technical/Catalog InformationR6101025XXYZ
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Reverse Recovery Time (trr)11s