R7201012XXOO
RECTIFIER 1000V 1200A
product image
R7201012XXOO Picture
SeekIC No. : 004129981 Detail
R7201012XXOO: RECTIFIER 1000V 1200A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
R7201012XXOO
  • Qty
  • 0~5
Quick Details
Series: - Manufacturer: Powerex Inc
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.2V @ 1500A Current - Reverse Leakage @ Vr: 50mA @ 1000V
Maximum Clock Frequency : 33 MHz Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 1200A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1000V (1kV) Reverse Recovery Time (trr): 13µs
Diode Type: Standard Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Configuration: Single Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: DO-200AB, B-PUK Supplier Device Package: DO-200AB, B-PUK
Description
Series: -
Diode Type: Standard
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1000V (1kV)
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging: Bulk
Manufacturer: Powerex Inc
Diode Configuration: Single
Package / Case: DO-200AB, B-PUK
Supplier Device Package: DO-200AB, B-PUK
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50mA @ 1000V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 1200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.2V @ 1500A
Reverse Recovery Time (trr): 13µs
Parameters:
Technical/Catalog InformationR7201012XXOO
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Current - Average Rectified (Io)1200A
Reverse Recovery Time (trr)13s