Fans & Blowers TUBE AXIAL FAN
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series : | R87F |
| Technical/Catalog Information | R87F-A6A93HP |
| Vendor | Omron Electronics Inc-ECB Div |
| Category | Fans, Thermal Management |
| Air Flow | 35.3 CFM (1.00m³/min) |
| Bearing Type | Ball |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Noise | 36 dB(A) |
| Power (Watts) | 11W |
| Size / Dimension | Square - 92mm L x 92mm H x 25mm W |
| Static Pressure | 0.275 in H2O (68.6 Pa) |
| Termination | 2 Terminals |
| Voltage Rating | 230VAC |
| RPM | 3050 RPM |
| Weight | 0.660 lb (299.37g) |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R87F A6A93HP R87FA6A93HP |