RA30H3340M
Features: • Enhancement-Mode MOSFET Transistors (IDD0 @ VDD=12.5V, VGG=0V)• Pout>30W, >40% @ VDD=12.5V, VGG=5V, Pin=50mW• Broadband Frequency Range: 330-400MHz• Low-Power Control Current IGG=1mA (typ) at VGG=5V• 66 x 21 x 9.8 mm• Linear operation is possib...
product image
RA30H3340M Picture
SeekIC No. : 004469669 Detail
RA30H3340M: Features: • Enhancement-Mode MOSFET Transistors (IDD0 @ VDD=12.5V, VGG=0V)• Pout>30W, >40% @ VDD=12.5V, VGG=5V, Pin=50mW• Broadband Frequency Range: 330-400MHz• Low-Pow...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RA30H3340M
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Enhancement-Mode MOSFET Transistors (IDD0 @ VDD=12.5V, VGG=0V)
• Pout>30W, >40% @ VDD=12.5V, VGG=5V, Pin=50mW
• Broadband Frequency Range: 330-400MHz
• Low-Power Control Current IGG=1mA (typ) at VGG=5V
• 66 x 21 x 9.8 mm
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS RATING UNIT
VDD Drain Voltage VGG<5V 17 V
VGG Gate Voltage VDD<12.5V, Pin=0mW 6 V
Pin Input Power f=330-400MHz,
ZG=ZL=50
100 mW
Pout Output Power 45 W
Tcase(OP) Operation Case Temperature Range -30 to +110
Tstg Storage Temperature Range -40 to +110
Above Parameters are guaranteed independently
Description
The battery can be connected directly to the drain of the enhancement-mode MOSFET transistors RA30H3340M. Without the gate voltage (VGG=0V), only a small leakage current flows into the drain and the RF input signal attenuates up to 60 dB. The output power and drain current increase as the gate voltage increases. With a gate voltage around 4V (minimum), output power and drain current increases substantially. The nominal output power becomes available at 4.5V (typical) and 5V (maximum). At VGG=5V, the typical gate current is 1 mA.