Rocker Switches & Paddle Switches SPST OFF-ON .250 Tab
RA901-VW-W-1-V: Rocker Switches & Paddle Switches SPST OFF-ON .250 Tab
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $.41 - .55 / Piece
Rocker Switches & Paddle Switches SPST OFF-ON .250 Tab
US $.58 - .79 / Piece
Rocker Switches & Paddle Switches SPST OFF-ON .250 Tab
| Contact Form : | SPST | Switch Function : | OFF - NONE - ON |
| Current Rating : | 16 A | Voltage Rating AC : | 250 V |
| Termination Style : | Quick Connect | Actuator : | Rocker |
| Color : | White | Mounting Style : | Panel |
| Illumination : | Not Illuminated |
| Technical/Catalog Information | RA901-VW-W-1-V |
| Vendor | Carling Technologies |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | SPST |
| Switch Function | On-Off |
| Contact Rating @ Voltage | 16A @ 125VAC |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Termination Style | Quick Connect - .250" (6.3mm) |
| Panel Cutout Dimensions | 28.58mm x 13.97mm |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | RA901 VW W 1 V RA901VWW1V 432 1120 ND 4321120ND 432-1120 |