Rocker Switches & Paddle Switches 20A 22mm x 20mm F Off-On
RB242D1000-116: Rocker Switches & Paddle Switches 20A 22mm x 20mm F Off-On
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Current Rating : | 20 A | Voltage Rating AC : | 250 V |
| Actuator : | Rocker | Illumination : | Illuminated |
| Illumination Color : | Red |
| Technical/Catalog Information | RB242D1000-116 |
| Vendor | E-Switch |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | DPST |
| Switch Function | On-Off |
| Contact Rating @ Voltage | 20A @ 125VAC |
| Illumination | Illuminated |
| Illumination Type, Color | Neon, Red |
| Illumination Voltage (Nominal) | 125 VAC |
| Termination Style | Quick Connect - .250" (6.3mm) |
| Panel Cutout Dimensions | 22.00mm x 30.00mm |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | RB242D1000 116 RB242D1000116 EG4750 ND EG4750ND EG4750 |