RC1587M15
Low Dropout (LDO) Regulators 3A Low Dropout Lin
product image
RC1587M15 Picture
SeekIC No. : 00529077 Detail
RC1587M15: Low Dropout (LDO) Regulators 3A Low Dropout Lin
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RC1587M15
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 7 V Output Voltage : 1.5 V
Dropout Voltage (Max) : 1.3 V at 3000 mA Output Current : 3 A
Load Regulation : 0.5 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-263
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Voltage : 1.5 V
Input Voltage MAX : 7 V
Output Current : 3 A
Package / Case : TO-263
Load Regulation : 0.5 %
Dropout Voltage (Max) : 1.3 V at 3000 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationRC1587M15
VendorFairchild Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (3 leads + tab)
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output3A
Voltage - Output1.5V
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Voltage - Input3.3 ~ 7 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)3.1A