RC1616M25
Low Dropout (LDO) Regulators 0.5a Lin Reg LDO 2.5V Fixed
product image
RC1616M25 Picture
SeekIC No. : 00528381 Detail
RC1616M25: Low Dropout (LDO) Regulators 0.5a Lin Reg LDO 2.5V Fixed
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RC1616M25
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 7.5 V Dropout Voltage (Max) : 1.2 V
Output Current : 0.5 A Mounting Style : Through Hole
Description
Load Regulation :
Number of Outputs :
Output Type :
Maximum Operating Temperature :
Output Voltage :
Package / Case :
Dropout Voltage (Max) : 1.2 V
Mounting Style : Through Hole
Output Current : 0.5 A
Input Voltage MAX : 7.5 V