RC1616M25T
Low Dropout (LDO) Regulators 0.5a Lin Reg LDO 2.5V Fixed
product image
RC1616M25T Picture
SeekIC No. : 00528226 Detail
RC1616M25T: Low Dropout (LDO) Regulators 0.5a Lin Reg LDO 2.5V Fixed
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RC1616M25T
Quick Details
Input Voltage MAX : 7.5 V Dropout Voltage (Max) : 1.2 V
Output Current : 0.5 A Mounting Style : Through Hole
Package / Case :
Dropout Voltage (Max) : 1.2 V
Mounting Style : Through Hole
Output Current : 0.5 A
Input Voltage MAX : 7.5 V