RC1616M285
Low Dropout (LDO) Regulators 0.5a Lin Reg LDO 2.85V Fixed
product image
RC1616M285 Picture
SeekIC No. : 00529263 Detail
RC1616M285: Low Dropout (LDO) Regulators 0.5a Lin Reg LDO 2.85V Fixed
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RC1616M285
Quick Details
Input Voltage MAX : 7.5 V Dropout Voltage (Max) : 1.2 V
Output Current : 0.5 A Mounting Style : Through Hole
Package / Case :
Dropout Voltage (Max) : 1.2 V
Mounting Style : Through Hole
Output Current : 0.5 A
Input Voltage MAX : 7.5 V