REF1004C-2.5/2K5
Voltage & Current References Micropower Voltage Reference
product image
REF1004C-2.5/2K5 Picture
SeekIC No. : 00591377 Detail
REF1004C-2.5/2K5: Voltage & Current References Micropower Voltage Reference
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
REF1004C-2.5/2K5
Mfg:
Texas Instruments
Quick Details
Product : Voltage References Topology : Shunt References
Reference Type : Precision Output Voltage : 2.5 V
Initial Accuracy : 0.4 % Average Temperature Coefficient (Typ) : 20 PPM / C
Shunt Current (Max) : 20 mA Maximum Operating Temperature : + 70 C
Package / Case : SOIC-8 Packaging : Reel
Description
Series VREF - Input Voltage (Max) :
Series VREF - Input Voltage (Min) :
Product : Voltage References
Topology : Shunt References
Reference Type : Precision
Packaging : Reel
Output Voltage : 2.5 V
Package / Case : SOIC-8
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Average Temperature Coefficient (Typ) : 20 PPM / C
Shunt Current (Max) : 20 mA
Initial Accuracy : 0.4 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationREF1004C-2.5/2K5
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeShunt
Voltage - Output2.5V
Tolerance±20mV
Temperature Coefficient20ppm/°C
Voltage - Input-
Number of Channels1
Current - Cathode12A
Current - Quiescent-
Current - Output20mA
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)