REF1004C-2.5/2K5E4
Voltage & Current References Micropower Voltage Reference
product image
REF1004C-2.5/2K5E4 Picture
SeekIC No. : 00591571 Detail
REF1004C-2.5/2K5E4: Voltage & Current References Micropower Voltage Reference
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
REF1004C-2.5/2K5E4
Reference Type : Precision Output Voltage : 2.5 V
Initial Accuracy : 0.4 % Average Temperature Coefficient (Typ) : 20 PPM / C
Shunt Current (Max) : 20 mA Maximum Operating Temperature : + 70 C
Package / Case : SOIC-8 Packaging : Reel
Reference Type : Precision
Packaging : Reel
Output Voltage : 2.5 V
Shunt Current (Max) : 20 mA
Initial Accuracy : 0.4 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationREF1004C-2.5/2K5E4
Reference TypeShunt
Voltage - Output2.5V
Tolerance±20mV
Temperature Coefficient20ppm/°C
Voltage - Input-
Number of Channels1
Current - Cathode12A
Current - Quiescent-
Current - Output20mA
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)