RFD14N05LSM9A
MOSFET Power MOSFET
product image
RFD14N05LSM9A Picture
SeekIC No. : 00145803 Detail
RFD14N05LSM9A: MOSFET Power MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RFD14N05LSM9A
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 50 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 10 V Continuous Drain Current : 14 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.1 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-252AA Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 10 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 50 V
Continuous Drain Current : 14 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.1 Ohms
Package / Case : TO-252AA
Parameters:
Technical/Catalog InformationRFD14N05LSM9A
VendorFairchild Semiconductor (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)50V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C14A
Rds On (Max) @ Id, Vgs100 mOhm @ 14A, 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 670pF @ 25V
Power - Max48W
PackagingCut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V