RFP50N05
Features: • 50A, 50V• rDS(ON) = 0.022W• UIS Rating Curve (Single Pulse)• 175oC Operating TemperatureSpecifications RFG50N05, RFP50N05 UNITS Drain to Source Voltage (Note 1) VDSS 50 V Drain to Gate Voltage (RGS = 1MW) (Note 1)VDGR 50 V Continuous Drain C...
product image
RFP50N05 Picture
SeekIC No. : 004476645 Detail
RFP50N05: Features: • 50A, 50V• rDS(ON) = 0.022W• UIS Rating Curve (Single Pulse)• 175oC Operating TemperatureSpecifications RFG50N05, RFP50N05 UNITS Drain to Source Voltage...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RFP50N05
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 50A, 50V
• rDS(ON) = 0.022W
• UIS Rating Curve (Single Pulse)
• 175oC Operating Temperature
Specifications
  RFG50N05, RFP50N05 UNITS
Drain to Source Voltage (Note 1) VDSS 50 V
Drain to Gate Voltage (RGS = 1MW) (Note 1)VDGR 50 V
Continuous Drain Current ID 50 A
Pulsed Drain Current (Note 3) IDM 120 A
Gate to Source Voltage VGS ±20 V
Power Dissipation PD 132 W
Derate Above 25oC 0.88 A
Pulsed Avalanche Rating UIS Refer to UIS SOA
Operating and Storage Temperature .TJ, TSTG -55 to 75 o C
Maximum Temperature for Soldering
Leads at 0.063in (1.6mm) from Case for 10s. TL 300 o C