RFP50N06
MOSFET TO-220AB N-CH POWER
product image
RFP50N06 Picture
SeekIC No. : 00148788 Detail
RFP50N06: MOSFET TO-220AB N-CH POWER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RFP50N06
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 50 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.022 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Continuous Drain Current : 50 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.022 Ohms
Features:
• 50A, 60V
• r DS(ON) = 0.022W
• Temperature Compensating PSPICE® Model
• Peak Current vs Pulse Width Curve
• UIS Rating Curve
• 175 Operating Temperature
Specifications
      UNITS
Drain to Source Voltage (Note 1) VDSS 60 V
Drain to Gate Voltage (RGS = 20kW)(Note 1) VDGR 60 V
Gate to Source Voltage VGS ±20 V
Pulsed Drain Current (Figure 2) ID 50 A
Pulsed Drain Current IDM (Figure 5)
Pulse Avalanche Rating EAS (Figure 6, 14, 15)
Power Dissipation PD 131 W
Linear Derating Factor   0.877 W/
Operating and Storage Temperature TJ, TSTG -55 to 175
Maximum Temperature for Soldering
Leads at 0.063in (1.6mm) from Case for 10s.
Package Body for 10s, See Techbrief 334
TL
Tpkg
300
Description
Formerly developmental type TA49018.
Parameters:
Technical/Catalog InformationRFP50N06
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C50A
Rds On (Max) @ Id, Vgs22 mOhm @ 50A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2020pF @ 25V
Power - Max131W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 20V