RM25HG-24S
DIODE SUPER FAST DISC 1200V 25A
product image
RM25HG-24S Picture
SeekIC No. : 003427579 Detail
RM25HG-24S: DIODE SUPER FAST DISC 1200V 25A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RM25HG-24S
  • Qty
  • 0~7
Quick Details
Series: - Manufacturer: Powerex Inc
Diode Type: Standard Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io): 25A Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 4V @ 100A Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Drain Current (Idss at Vgs=0) : 10 mA to 18 mA Reverse Recovery Time (trr): 300ns
Current - Reverse Leakage @ Vr: 100µA @ 1200V Capacitance @ Vr, F: -
Diode Configuration: - Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-264-3, TO-264AA Supplier Device Package: -
Description
Series: -
Diode Type: Standard
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: -
Mounting Type: Through Hole
Capacitance @ Vr, F: -
Reverse Recovery Time (trr): 300ns
Supplier Device Package: -
Packaging: Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200V (1.2kV)
Current - Reverse Leakage @ Vr: 100µA @ 1200V
Current - Average Rectified (Io): 25A
Manufacturer: Powerex Inc
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 4V @ 100A
Package / Case: TO-264-3, TO-264AA
Parameters:
Technical/Catalog InformationRM25HG-24S
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)