RM400DY-66S
Features: ·IDC .............................................................. 400A· VRRM .................................................... 3300V· Insulated type· 2-elements in a packApplication·3-level inverters, 3-level converters, DC choppers.Specifications Symbol Parameter Voltage cla...
product image
RM400DY-66S Picture
SeekIC No. : 004477861 Detail
RM400DY-66S: Features: ·IDC .............................................................. 400A· VRRM .................................................... 3300V· Insulated type· 2-elements in a packApplication·3...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RM400DY-66S
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·IDC .............................................................. 400A
· VRRM .................................................... 3300V
· Insulated type
· 2-elements in a pack
Application
·3-level inverters, 3-level converters, DC choppers.
Specifications
Symbol Parameter Voltage class Unit
66
VRRM Repetitive peak reverse voltage 3300 V
VDRM Non-repetitive peak reverse voltage 3300 V
VDRM Reverse DC voltage 2200 V
Symbol Parameter Conditions Ratings Unit
IDC
DC output current TC =25 400
A
IFMS
Surge (non-repetitive) forward current 1 cycle of half wave 60Hz, peak value, Tj = 25 start,
VRM = 0V
A
I2t
I2t for fusing Value of one cycle surge current,
tW = 8.3ms, Tj = 25 start
A2s
Tj
Junction temperature -
Tstg
Storage temperature - 40~+125
Viso
Isolution voltage Main terminal to case, 60Hz, sinusoidal, AC, 1min, rms